Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Zainteresowanie naukowców korzyściami zdrowotnymi selenu
   

  Zakrojone na dużą skalę badanie, przeprowadzone w Szwecji z udziałem prawie 5 tysięcy osób, potwierdza ogromne zainteresowanie świata nauki określeniem wszystkich korzyści zdrowotnych selenu – pierwiastka śladowego, z którego deficytem zmaga się większość Europejczyków.
   

  Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Lund w Szwecji koncentruje się na szczególnej grupie białek, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć bez selenu.

  W naszym organizmie odbywa się synteza od 25 do 30 różnych enzymów zależnych od selenu – tzw. selenoprotein – które są niezbędne do wielu ważnych funkcji. Jeśli nie dostarczasz sobie wystarczającej ilości selenu, może to zakłócać produkcję selenoproteiny P (SEPP1) w organizmie, która jest jednym z najważniejszych białek odpowiedzialnych za transport selenu do serca i innych narządów potrzebujących tego składnika odżywczego.

  SEPP1 jest także silnym przeciwutleniaczem, który chroni nas przed stresem oksydacyjnym. 

   

  Badanie z udziałem prawie 5 000 osób

  Nowe szwedzkie badanie pokazuje, że niskie stężenie selenu we krwi skutkuje znacznie niższym poziomem selenoproteiny P zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

  Badanie1 to opublikowano w czasopiśmie naukowym Free Radical Biology and Medicine, a badacze wykorzystali dane dotyczące zdrowia z dużego szwedzkiego badania kohortowego - Malmö Förebyggande Medicin - w którym wzięło udział ponad 4800 osób. 

   

  Obserwacje, które nie powinny nikogo dziwić

  Szwedzcy naukowcy porównali poziom selenu i selenoproteiny P we krwi wszystkich uczestników i zauważyli, że 20 procent uczestników z najniższym poziomem selenu to osoby z największym deficytem selenoproteiny P. Nie jest więc zaskoczeniem, że tak wielu z uczestników badania miało niskie stężenie selenu we krwi, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Europa to region, gdzie selen występuje w małej ilości.

   

  Uboga ilość selenu w glebach

  Gleby uprawne w znacznej części Europy zawierają bardzo mało selenu w porównaniu z krajami w innych częściach świata. Nawet Europejczycy stosujący zbilansowaną dietę bogatą w różne źródła selenu mogą mieć trudności z zapewnieniem sobie wystarczającej dziennej dawki selenu. 

  Niedawno zaktualizowano Nordyckie Zalecenia Żywieniowe2 i obecnie zalecane dzienne spożycie selenu wzrosło aż o 50%. Nowe wytyczne dla kobiet wzrosły z 50 do 75 mikrogramów na dobę, a w przypadku mężczyzn jest to wzrost z 70 do 90 mikrogramów. Najwyraźniej stare zalecenia były zbyt konserwatywne.

   

  Dla wielu osób korzystnym sposobem uzupełnienia codziennej diety w selen jest stosowanie preparatów takich jak Bio-Selen+Cynk. W skład tego preparatu wchodzą opatentowane drożdże selenowe SelenoPrecise, które zawierają ponad 20 różnych organicznych źródeł selenu.

  Preparat stosowali naukowcy, którzy przeprowadzili przełomowe badanie KiSel-10 opublikowane w International Journal of Cardiology w 2013 roku. Badacze wybrali ten preparat nieprzypadkowo, ale właśnie ze względu na jego udokumentowaną jakość i wchłanialność.

  Selen jako składnik odżywczy pomaga m.in. w prawidłowej obronie immunologicznej, prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy i jest nieoceniony, jeśli chcesz mieć zdrowe włosy i paznokcie.

  Źródła:

  1 https://doi.org/10.1016/j.freeradbiomed.2023.07.007

  2 https://pub.norden.org/nord2023-003/selenium.html