Szukaj

    Wyniki wyszukiwania

    Zamknij

    Wycofywanie paliw kopalnych przyczyną problemu zdrowotnego?




     
     

     

    Poważnie, to nie żart. Spalanie mniejszej ilości węgla i innych paliw kopalnych oznacza mniej selenu w glebie, a z kolei selen jest niezbędny dla zdrowia człowieka. Z drugiej strony ważne jest, aby chronić środowisko – dowiedz się, jak możesz sobie poradzić z tym problemem.

    Powiedzmy sobie wprost: zanieczyszczenie powietrza prowadzi do uszkodzenia płuc i jest dla Ciebie wyjątkowo szkodliwe.

    Z tego też powodu musimy jak najszybciej zrezygnować z paliw kopalnych. Jednakże jest jeden pozytywny aspekt zanieczyszczenia powietrza – dzięki temu w glebie rolniczej i oceanach jest więcej niezbędnego pierwiastka śladowego – selenu.

    Spalanie ropy i węgla prowadzi do uwalniania się selenu do atmosfery. Następnie selen wraca do gleby w postaci opadów – deszczu i śniegu, aby rośliny mogły go wchłonąć. Z deszczem i śniegiem selen trafia też do oceanów, gdzie „zasila” ryby i skorupiaki.

    Jednakże zgodnie z badaniem opublikowanym w zeszłym roku w czasopiśmie naukowym Communications Earth & Environment ilość selenu, która normalnie byłaby zwracana do gleby za pomocą powyżej opisanego mechanizmu ma spaść o 55-80 procent w najbliższej przyszłości. Powodem jest stopniowa rezygnacja z paliw kopalnyc

     

    Selen jest niezbędny dla naszego zdrowia

    Co gorsza, globalne rezerwy selenu w glebie i podłożu skalnym są ograniczone, a naukowcy obawiają się, że wkrótce może dojść do poważnego, ogólnoświatowego niedoboru selenu.

    Czy to ma znaczenie? Niewątpliwie tak.

    Selen to część składowa około 25-30 różnych selenoprotein, których funkcjonowanie bez obecności tego ważnego składnika odżywczego jest niemożliwe. Selenoproteiny regulują szereg różnych funkcji organizmu, takich jak obrona immunologiczna, metabolizm, płodność u mężczyzn i kobiet oraz wiele innych

     
    Brak w diecie mięsa, ryb i pełnozbożowych produktów może prowadzić do niedoborów selenu

    100 mikrogramów dziennie

    Selen znajduje się w wielu różnych produktach spożywczych i dlatego konieczne jest spożywanie jak najbardziej zbilansowanej diety. Osoby, które decydują się nie jeść mięsa lub ryb, jak również osoby z nietolerancją glutenu, które unikają produktów zbożowych, mogą mieć trudności z dostarczeniem sobie wystarczającej ilości selenu z diety.

    Badania wykazały, że aby prawidłowo wysycić selenoproteinę P, jedną z najważniejszych spośród wszystkich selenoprotein, potrzeba około 100 mikrogramów selenu dziennie.

    Co zaskakujące, duńskie badanie opublikowane w 2015 r. wykazało, że chociaż uczestnicy badania spożywali 200 gramów ryb i skorupiaków dziennie przez pięć dni w tygodniu, ich spożycie selenu nie było wystarczająco wysokie.

     

    Duńskie drożdże selenowe o doskonałej przyswajalności

    Od 1984 roku Finlandia dodaje selen do swoich nawozów rolniczych, aby zapewnić swoim obywatelom odpowiednie spożycie selenu. To rozwiązanie okazało się możliwe do wykonania w praktyce.

    Można też przyjmować tabletki selenowe, takie jak opatentowane przez Pharma Nord drożdże selenowe - SelenoPrecise. To dobry wybór, ponieważ produkt ten posiada dokumentację potwierdzającą, że selen z SelenoPrecise jest wchłaniany z dużą i stabilną szybkością i jest łatwo włączany do różnych selenoprotein.

    Z tego właśnie powodu naukowcy stojący za przełomowym badaniem KiSel-10 wybrali tę markę do swojego badania. Ich badanie wykazało, że codzienna suplementacja za pomocą 200 mikrogramów SelenoPrecise w połączeniu z 200 mg preparatu Bio-Quinon Q10 Active Q10 Gold znacznie poprawiła jakość życia uczestników.