W jaki sposób selen zwalcza stres oksydacyjny
W jednym z ostatnich artykułów naukowych zatytułowanym „Status selenu u osób starszych: długowieczność i choroby związane z wiekiem” irlandzcy, francuscy i belgijscy badacze zwrócili szczególną uwagę na selen i jego naturalną zdolność do ochrony przed stresem oksydacyjnym.
Ich praca, opublikowana w zeszłym roku w periodyku „Current Pharmaceutical Design”, opisuje, w jaki sposób selen wspiera szereg enzymów zależnych od selenu, zwanych selenoproteinami, które chronią komórki przed zagrożeniami wynikającymi ze stresu oksydacyjnego.
Ochrona zdrowych komórek
Zasadniczo stres oksydacyjny można opisać jako sytuację, w której organizm jest przytłoczony nadmierną obecnością potencjalnie szkodliwych, uszkadzających tkanki cząsteczek, które mogą niszczyć zdrowe komórki i prowadzić do pogorszenia stanu fizycznego. Wolne rodniki są normalnym produktem ubocznym metabolizmu komórkowego – podobnie jak spaliny samochodowe – i organizm normalnie jest w stanie sobie z nimi poradzić, czyniąc je nieszkodliwymi. Zadanie to wykonują w naszym organizmie wbudowane mechanizmy obronne.
Jednakże wraz z wiekiem dochodzi do pogorszenia i spowolnienia działania tych mechanizmów, a jeśli poziom selenu we krwi jest zbyt niski, aby napędzać ochronne selenoproteiny, nie będą one w stanie wykonywać powierzonych im zadań.
|