Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Niektórzy eksperci zalecają większe spożycie selenu
  Zgodnie z zaktualizowanymi wytycznymi żywieniowymi Rady Nordyckiej zarówno mężczyznom, jak i kobietom zaleca się zwiększenie dziennego spożycia selenu o 50 procent. Wynika to z dość niskiej zawartości selenu w diecie w tej części Europy.

  Mężczyznom i kobietom w krajach skandynawskich i nadbałtyckich zaleca się obecnie zwiększenie dziennego spożycia niezbędnego pierwiastka śladowego jakim jest selen. Zgodnie z aktualnymi Nordyckimi Zaleceniami Żywieniowymi (NNR) mężczyźni powinni zwiększyć dzienne spożycie selenu z 60 do 90 mikrogramów, natomiast kobiety – z 50 do 75 mikrogramów dziennie. W porównaniu z poprzednimi wytycznymi NNR jest to 50-procentowy wzrost zalecanego dziennego spożycia tego mikroelementu.

   

  Wsparcie dla istotnych funkcji organizmu

  Według zaktualizowanego raportu zawartość selenu w glebie w krajach skandynawskich i nadbałtyckich jest niska, co znajduje odzwierciedlenie w niskim stężeniu tego mikroelementu w lokalnie produkowanej żywności. Stanowi to potencjalny problem, ponieważ selen jest potrzebny do wspierania 25-30 różnych enzymów zależnych od selenu, zwanych selenoproteinami. Selenoproteiny kontrolują szereg funkcji organizmu, takich jak funkcje tarczycy, obrona immunologiczna, płodność, ochrona komórek i wiele innych. Ale istnieją sposoby na pokonanie tej przeszkody!

   

  Nawozy wzbogacone selenem

  W Finlandii, gdzie spożycie selenu było stosunkowo niskie, w 1984 roku podjęto oficjalną decyzję o dodawaniu selenu do nawozów rolniczych. Od tego czasu nawozy są na stałe wzbogacane selenem. Taka oficjalna interwencja zapewniła wystarczające spożycie selenu u populacji fińskiej. I chociaż inne kraje nie podjęły podobnych środków, istnieją alternatywne strategie zapewnienia optymalnego poziomu selenu.

   

  Dostępny również w formie tabletek

  Zaleca się spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w selen, takich jak podroby, ryby, skorupiaki i produkty pełnoziarniste. Ponadto można włączyć suplement selenu w postaci tabletek jako część zbilansowanej diety. Opatentowane drożdże selenowe firmy Pharma Nord, SelenoPrecise, zostały udokumentowane w ponad 40 opublikowanych badaniach i charakteryzują się doskonałym wchłanianiem i retencją. Preparat SelenoPrecise zawiera co najmniej 20 różnych organicznych postaci selenu reprezentujących tę samą różnorodność typów selenu, które można uzyskać dzięki wszechstronnej diecie z różnymi pokarmami bogatymi w selen.

   

  Preparat preferowany przez badaczy

  To właśnie z powodu tych dobrze zaprojektowanych badań naukowcy stojący za przełomowym badaniem KiSel-10 (opublikowanym w International Journal of Cardiology w 2013 r.) wybrali ten konkretny preparat selenu do swojej próby. Badanie przeprowadzono na 443 zdrowych mężczyznach i kobietach ze Szwecji z niskim statusem selenu. Wykazano, że preparat ten skutecznie podnosi stężenie selenu we krwi. SelenoPrecise został również przetestowany w duńskich badaniach nad zdrowiem tarczycy.