Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Selen i Q10 - kluczowe dla seniorów
  Skandynawscy naukowcy opublikowali badanie, które pokazuje, jak połączenie selenu i koenzymu Q10 może poprawić czynność tarczycy i jakość życia osób starszych.

  Filmy zazwyczaj tracą atrakcyjność i oryginalność, gdy towarzyszą im sequele. Najwyraźniej w nauce jest inaczej, a najlepszym przykładem jest oryginalne badanie KiSel-10, które zostało opublikowane w 2013 roku w International Journal of Cardiology. Odkąd to przełomowe badanie trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, było wielokrotnie analizowane. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy nie kryją się w nim jakieś „niespodzianki”, których badacze nie dostrzegli za pierwszym razem. Jak dotąd ta wyczerpująca analiza oryginalnego badania zaowocowała 26 badaniami uzupełniającymi, z których wszystkie stanowią interesującą lekturę.

   

  Dobre wiadomości dla funkcji tarczycy i jakości życia

  Najnowsze badanie uzupełniające opublikowano w maju. Skupia się ono na hormonach tarczycy u osób starszych.

  Okazuje się, że pozytywny i wymierny wpływ na metabolizm wykazano przy codziennym przyjmowaniu 200 mikrogramów drożdży selenowych (SelenoPrecise) w połączeniu z 200 miligramami koenzymu Q10 (Bio-Quinone Q10) przez cztery lata. Naukowcy zauważyli również kilka oznak poprawy jakości życia u seniorów, którzy przyjmowali te suplementy.

  Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym BMC Medicine. Opierają się na analizie próbek krwi pobranych od 414 uczestników badania. Połowa uczestników otrzymała aktywną kombinację selenu i Q10, podczas gdy druga połowa otrzymała pasujące placebo. Porównując próbki krwi po czterech latach, badacze wyraźnie zauważyli znaczną poprawę uzyskaną u osób, które przyjmowały obie substancje.

   

  Starsze osoby mają niski poziom selenu

  Rola selenu polegająca na wspieraniu prawidłowego funkcjonowania tarczycy jest dobrze znana. Ale dlaczego osoby starsze szczególnie odnoszą korzyści z suplementacji tym składnikiem odżywczym? Wskazówkę może nam dać stężenie selenu zmierzone we krwi wszystkich uczestników badania przed jego rozpoczęciem. Średnia zawartość selenu wynosiła 67 mikrogramów na litr krwi, co odpowiada dziennemu spożyciu selenu wynoszącemu około 35 mikrogramów. Jednak zgodnie ze zmienionymi Nordyckimi zaleceniami żywieniowymi z 2023 r. kobiety potrzebują co najmniej 75 mikrogramów selenu dziennie, podczas gdy mężczyźni aż 90 mikrogramów. Dlatego też uczestnicy badania suplementowani selenem spożywali wystarczająco dużo selenu w porównaniu z uczestnikami grupy placebo, co z kolei wyjaśnia, dlaczego ich czynność tarczycy była lepsza.

  Tarczyca reguluje nasz metabolizm, czyli obrót energii komórkowej, która napędza różne funkcje organizmu. Jakość naszego życia w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze działają te funkcje organizmu. Stąd też, logicznie rzecz biorąc, można stwierdzić, że dobrze funkcjonujący metabolizm ma pozytywny wpływ na jakość życia.

   

  Współpraca zespołowa selenu i koenzymu Q10

  Co więcej, selen i Q10 nie tylko współpracują ze sobą, ale również wzajemnie się wspierają. Organizm jest w stanie syntetyzować koenzym Q10, jednak endogenna synteza tego związku maleje wraz z wiekiem. Dlatego też osoby starsze mają znacznie mniej koenzymu Q10 we krwi w porównaniu z osobami młodszymi. W świetle tych faktów, przyjmowanie przez seniorów połączenia tych dwóch związków jest rozsądne i uzasadnione.

  Więcej na temat SelenoPrecise i Bio-Quinon Active Q10 Gold przeczytasz tu:

   

  Źródło:

  “Supplementation with selenium and coenzyme Q10 in an elderly Swedish population low in selenium — positive effects on thyroid hormones, cardiovascular mortality, and quality of life”

  Urban Alehagen, Jan Alexander, Jan O. Aaseth, Anders Larsson, and Trine B. Opstad.

  BMC Medicine (2024) 22:191

  https://doi.org/10.1186/s12916-024-03411-1