Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Rtęć w powietrzu jest niebezpieczna dla Twojego zdrowia, ale możesz coś z tym zrobić
  Jak wynika z artykułu opublikowanego w Gazecie Wyborczej, sama elektrownia Bełchatów co roku emituje kilka ton wysoko toksycznej rtęci. Czy wiedziałeś, że ma to wpływ na poziom selenu w Twoim organizmie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co ten niezbędny składnik odżywczy i rtęć mają ze sobą wspólnego.

  Rtęć i selen? Gdzie jest powiązanie? Cóż, jeśli jeszcze tego nie wiedziałeś, rtęć i selen przyciągają się wzajemnie jak dwa magnesy. To dobra wiadomość, ponieważ kiedy te dwa związki spotykają się ze sobą, powstaje coś, co nazywa się selenkiem rtęci, który jest znacznie mniej toksyczny i mniej stabilny niż rtęć. Mówiąc inaczej, selen „zakuwa rtęć w kajdanki”, przekształcając ją w substancję obojętną dla organizmu.

   

  Największe źródło zanieczyszczenia rtęcią w Europie

  Problem ekspozycji na rtęć występującą w otaczającym nas środowisku dotyczy wszystkich ludzi, a według artykułu opublikowanego 5 czerwca w Gazecie Wyborczej, Elektrownia Bełchatów jest największym źródłem zanieczyszczenia rtęcią w Europie. W samym 2016 roku elektrownia wypuściła w powietrze prawie trzy tony rtęci, to aż o 1800 procent więcej niż w poprzednim roku. Dla lepszego zobrazowania: ilość rtęci emitowanej przez Bełchatów przekracza emisję pochodzącą z całego sektora przemysłowego w Hiszpanii.

  Może spowodować poważne uszkodzenia
  Co sprawia, że rtęć jest aż tak niebezpieczna? - otóż ten konkretny metal ciężki może powodować poważne uszkodzenia neurotoksyczne. „Rtęć jest szczególnie szkodliwa dla kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować uszkodzenie płodu i układu nerwowego” - powiedział dr Pazderski w cytowanym artykule prasowym. Rtęć przedostaje się do mózgu, przenika przez barierę w postaci łożyska i gromadzi się w nerkach, gdzie powoduje uszkodzenie tkanek. Może to prowadzić do niewydolności układu oddechowego i serca, zapalenia przewodu pokarmowego i zapalenia błon śluzowych.

   

  Selen odgrywa ważną rolę

  Rtęć gromadzi się również w łańcuchu pokarmowym, co szczególnie widać na przykładzie ryb, które są poważnym źródłem zanieczyszczenia tym pierwiastkiem. Jednak według dr Nicholasa Ralstona, biochemika i biologa z Uniwersytetu Dakoty Północnej w Stanach Zjednoczonych, w przypadku rtęci istotne jest, aby w naszym organizmie była odpowiednia ilość selenu. Na zeszłorocznej konferencji w Sztokholmie poświęconej selenowi, dr Ralston wyjaśnił, że ilość selenu w diecie jest ośmiokrotnie ważniejsza niż ilość rtęci ze względu na zdolność selenu do wiązania się z rtęcią w stosunku jeden do jednego. Naukowiec dodał, że tuńczyk zawiera znacznie więcej selenu niż rtęci, a zatem jedzenie tuńczyka jest całkowicie bezpieczne.

  Wsparcie dla naszego zdrowia
  Dr Ralston wyjaśnił, że celem „ataku” rtęci są tzw. selenoproteiny, które są bardzo ważnymi enzymami zależnymi od selenu, bez którego nie mogą funkcjonować. W ludzkim organizmie występuje około 25 różnych selenoprotein, których działanie obejmuje szereg funkcji biologicznych, takich jak wspieranie odporności, funkcji tarczycy, zdrowia układu rozrodczego, itd.

   

  Selen w postaci tabletek

  Dobrym sposobem na dostarczenie sobie selenu jest zbilansowana dieta z dużą ilością ryb, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Opcją, na którą decyduje się coraz więcej osób jest włączenie do codziennej diety tabletek z selenem. Dzięki 1 tabletce Bio-Selen+Cynk  firmy Pharma Nord można uzyskać aż 100 mikrogramów drożdży selenowych SelenoPrecise o wysokiej biodostępności (tj. łatwo wchłanianych przez organizm), zawierających przynajmniej 20 różnych organicznych gatunków selenu. Różnorodność selenu w Bio-Selen+Cynk odpowiada zbilansowanej diecie z wieloma różnymi źródłami selenu. Dokumentacja wskazuje, że aż 88,7% selenu z tego produktu wchłania się do organizmu.
   

  Czytaj więcej o SelenoPrecise


  Jeśli podzielisz się z nami swoją historią, możesz otrzymać bezpłatnie wybrany produkt przez cały rok.

  Twoja opinia jest dla nas cenna i chcielibyśmy dowiedzieć się jakie masz doświadczenia z naszymi produktami. Jeśli wykorzystamy Twoją historię w naszych publikacjach, otrzymasz od nas roczną kurację wybranego przez Ciebie produktu Pharma Nord.
  Kliknij tutaj, aby napisać nam swoją historię. Rozpocznij wiadomość "Moja historia z Pharma Nord". Po prostu opisz swoją historię i pamiętaj o podaniu swojego nazwiska, adresu i numeru telefonu.

  Czekamy na Twój list!