Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Proces starzenia się człowieka można teraz spowolnić
   

  Całkowicie nowe badanie przeprowadzone przez szwedzkich i norweskich naukowców pokazuje, że można utrzymać komórki organizmu przy życiu przez dłuższy czas, jeśli przyjmujemy połączenie selenu i koenzymu Q10.

  Wszystkie komórki w organizmie mają swoją „datę ważności”, ale według nowego badania, które zespół szwedzkich i norweskich naukowców opublikował w czasopiśmie naukowym Nutrients datę tę można przesunąć.

  W swoim badaniu naukowcy przyjrzeli się długości tzw. telomerów, tj. uznanej metodzie stosowanej powszechnie do określania, ile czasu upłynie, zanim dojdzie do obumarcia komórki.

   

  Dłuższe telomery z selenem i koenzymem Q10

  Podając codziennie dużej grupie zdrowych starszych mężczyzn i kobiet suplementy selenu i koenzymu Q10 lub odpowiadające im placebo przez okres pięciu lat, przy późniejszym porównaniu naukowcy zauważyli wyraźną różnicę między tymi dwiema grupami.

  Telomery uczestników, którzy otrzymywali dwa aktywne preparaty - SelenoPrecise i Bio-Quinone Q10 - były dłuższe niż telomery w grupie otrzymującej placebo. Innymi słowy, te dwa suplementy opóźniły „datę ważności” komórek, co może mieć znaczący wpływ na proces starzenia się danej osoby.

   
  Telomery to ochronne nasadki na końcu naszych nici DNA

  Wolniejsze zużycie komórek

  Telomery to ochronne nasadki na końcu naszych nici DNA. Dla lepszego zobrazowania, nici te pełnią tę samą funkcję, co plastikowe końcówki, które zapobiegają strzępieniu się sznurowadeł. Za każdym razem, gdy komórka się dzieli, telomery ulegają skróceniu. Prędzej czy później, kiedy dojdzie do ich całkowitego zużycia, nić DNA rozpada się i komórka umiera.

  Wydaje się, że selen organiczny i witamino-podobny koenzym Q10 są w stanie chronić telomery i spowalniać proces ich zużycia.

   

  Stres oksydacyjny a stan zapalny

  „My, ludzie, jesteśmy narażeni na przyspieszone starzenie się, w którym to procesie stres oksydacyjny i podwyższony stan zapalny działają niczym katalizatory, zwłaszcza jeśli mamy niski poziom selenu i koenzymu Q10. Jeśli ludzie, którzy mają niskie stężenie tych dwóch związków zwiększą ich spożycie poprzez suplementację, będą mogli w ten sposób spowolnić proces starzenia się” – powiedział główny badacz, profesor Urban Alehagen, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Linköping w Szwecji.

  Obecne badanie zostało przeprowadzone poprzez analizę próbek krwi, które naukowcy pobierali w regularnych odstępach czasu od 443 uczestników w ramach pięcioletniego badania KiSel-10. Od czasu opublikowania badania w 2013 r. naukowcy systematycznie przeanalizowali ponad 50 000 próbek krwi, co pomogło im zrozumieć, w jaki sposób selen i koenzym Q10 wpływają na organizm na poziomie komórkowym.

   
  W jaki sposób selen i koenzym Q10 wpływają na organizm na poziomie komórkowym.

  Przeciwdziała zmianom biologicznym

  W wyniku tej gruntownej pracy naukowcom udało się przeprowadzić ponad 20 badań kontrolnych, w których przyjrzeli się różnym biomarkerom – aby  zobaczyć, jak selen i koenzym Q10 przeciwdziałają zmianom biologicznym występującym jako naturalna część procesu starzenia się.

  W obecnym badaniu naukowcy skupili się na długości telomerów. Podobnie jak we wszystkich poprzednich badaniach naukowcy wykazali, że połączenie selenu i koenzymu Q10 pomaga osobom starszym zachować zdrowie i jakość życia. 

   

  Powszechny niedobór selenu

  „Przyjrzeliśmy się licznym markerom i widzimy, że istnieje związek pomiędzy spożyciem selenu a wiekiem biologicznym” – mówi profesor Alehagen.

  Średnie spożycie selenu w dużej części Europy jest stosunkowo niskie, ponieważ europejskie gleby uprawne zawierają bardzo mało selenu w porównaniu z innymi częściami świata.

  Badania pokazują, że dla optymalnego stanu zdrowia potrzebujemy ponad 100 mikrogramów selenu dziennie. Tym czasem spożycie selenu w naszej części świata to mniej niż połowa wymaganej ilości.

  Przeczytaj więcej o badaniach i koenzymie Q10