Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Pięć z sześciu preparatów Q10 nie zdało testu




  Przyjmowanie preparatu Q10 może okazać się stratą pieniędzy, jeśli organizm nie jest w stanie go wchłonąć, a może tak być w przypadku zaskakująco dużej liczby preparatów dostępnych na rynku. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jakość surowca nie jest jedynym czynnikiem decydującym o biodostępności preparatu Q10. Ważniejszy okazuje się proces jego produkcji.

   

  Miliony ludzi na całym świecie codziennie przyjmuje suplementy z Q10. To wyjątkowy związek z wielu powodów. Sporo badań naukowych pokazuje, że wysokiej jakości Q10 jest w stanie pomóc wielu ludziom, poprawiając ich jakość życia.

  Czy ma znaczenie, który rodzaj preparatu z Q10 przyjmuję?

  Tak, istnieją znaczne różnice pomiędzy różnymi postaciami Q10. Jeśli rozpuścimy Q10 w formule na bazie oleju i umieścimy w kapsułce żelatynowej, nie ma gwarancji, że nasz organizm będzie w stanie wchłonąć substancję aktywną (patrz wykres).Aby układ trawienny mógł zaabsorbować Q10, należy najpierw poddać surowiec specjalnej obróbce.


  López-Lluch G, et al. Bioavailability of coenzyme Q10 supplements depends on carrier lipids and solubilization. Nutrition 2018 Jun 27;57:133-140.

  Badanie wykazało istotne różnice pod względem jakości  

  Przedstawiony wykres pochodzi z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Nutrition. Wykres ten pokazuje, że istnieją olbrzymie różnice pomiędzy różnymi preparatami Q10 a ich wchłanianiem przez organizm człowieka. Badanie wykazało, że w przypadku niektórych preparatów absorpcja jest znikoma.

  Wchłanianie Q10 przez organizm jest utrudnione

  Fakt, iż większość preparatów Q10 ma słabą biodostępność nie powinien nikogo zaskoczyć. We wszystkich surowcach Q10, niezależnie od ich jakości, cząsteczki koenzymu tworzą nierozpuszczalne kryształki, których organizm po prostu nie trawi – tzn. nie są one w stanie przejść przez ścianę jelita i dotrzeć do krwioobiegu. Firma Pharma Nord opracowała i opatentowała specjalną technologię wytwarzania, dzięki której kryształki Q10 rozpuszczają się w normalnej temperaturze ciała. W tym celu należy wymieszać kryształki Q10 z olejami o różnych temperaturach topnienia, a następnie ogrzać mieszaninę w określony sposób. Proces ten uporządkowuje poszczególne cząsteczki Q10, dzięki czemu są one w stanie przejść przez ścianę jelita i przedostać się do krwiobiegu.

  Czy oryginalny preparat Q10 jest dostępny wyłącznie na receptę?

  Nie, jest również dostępny w postaci suplementu diety. Jak już wspomniano, oryginalny preparat Q10 – Myoquinone – to preparat medyczny wytwarzany przy pomocy specjalnych olejów i obróbki cieplnej. Ten preparat z Q10 jest obecnie dostępny również jako suplement diety, wytwarzany przy użyciu tej samej, opatentowanej metody. Preparat ten sprzedawany jest w wielu krajach anglojęzycznych pod różnymi nazwami, w Polsce występuje pod nazwą Bio-Quinon Active Q10 GOLD.

  Różnica wynika z opatentowanego procesu produkcji

  W 1991 r. firma Pharma Nord zaczęła stosować specjalną metodę produkcji, która później została udoskonalona i opatentowana. Ten wysoko wyspecjalizowany preparat Q10 został wykorzystany w niektórych z najważniejszych badań naukowych nad koenzymem Q10, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, i właśnie ze względu na udokumentowaną biodostępność tej formuły, Q10 firmy Pharma Nord stała się oficjalnym, naukowym produktem referencyjnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Koenzymu Q10 (ICQA).

  Tanie preparaty mogą okazać się nieopłacalne

  Zakup preparatu z koenzymem Q10, którego organizm nie jest w stanie wchłonąć może okazać się dość tani w porównaniu z innymi produktami. Jednak to wciąż wyrzucanie pieniędzy w błoto. W tym przypadku po przejściu przez układ trawienny, koenzym Q10 nie przyniesie żadnego efektu. I odwrotnie – zakup preparatu, który posiada udokumentowaną absorpcję to rozsądny wybór. Nawet jeśli jego cena jest nieco wyższa, w rezultacie koszt może się okazać najniższy.

  Czy suplement Q10 należy przyjmować codziennie?

  Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy codziennie przyjmować suplement Q10, pod warunkiem, że wybierzemy preparat z udokumentowaną biodostępnością. Oryginalna marka Q10, która stała się punktem odniesienia dla badań naukowych jest obecnie dostępna w Polsce i sprzedawana pod nazwą Bio-Quinon Active Q10 GOLD.

  Odpowiedni do badań naukowych

  Koenzym Q10 firmy Pharma Nord jest uważany za najlepiej udokumentowany preparat Q10 pod względem biodostępności i bezpieczeństwa, dlatego właśnie ten produkt został wybrany do dwóch największych i najbardziej przełomowych badań nad koenzymem Q10 w historii – badania Q-Symbio (opublikowanego w Journal of American College of Cardiology, Heart Failure, 2014) i KiSel-10 (opublikowanego w International Journal of Cardiology, 2013).
   

  Bio-Quinon Active Q10 GOLD