Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Osoby z nadwagą mogą potrzebować większej ilości witaminy D3
  Osoby z nadwagą mogą potrzebować większej ilości witaminy D3

  Obszerne badanie wykazało, że suplementacja witaminy D3 przynosi korzyści zdrowotne, ale najwyraźniej tylko osobom, które można zaliczyć do osób o prawidłowej wadze. Dowiedz się, dlaczego witamina D3 działa inaczej w zależności od BMI (wskaźnika masy ciała) danej osoby.

  Witamina D3 wspiera utrzymanie zdrowych kości, zębów i mięśni. Przyczynia się również do prawidłowej obrony immunologicznej. Dlatego też wiele osób przez cały rok przyjmuje suplement witaminy D3 – dzięki temu zapewniają sobie wystarczającą podaż tego składnika odżywczego. Jednak jak pokazuje nowe amerykańskie badanie*, osoby z nadwagą nie wykorzystują witaminy D3 tak skutecznie, jak osoby o prawidłowej wadze. To właśnie dlatego ich organizm czerpie znacznie mniejsze korzyści z suplementacji witaminy D3.

  Analiza wykorzystania witaminy D3

  Badanie, które zostało opublikowane w JAMA Network Open, opiera się na danych zebranych podczas próby z grupą kontrolną placebo (pod nazwą VITAL) z udziałem 25 871 amerykańskich mężczyzn i kobiet w wieku średnim lub starszym. Naukowcy skupili się na 16 515 uczestnikach próby VITAL. Za pomocą próbek krwi zmierzyli stężenie witaminy D3 we krwi i poziomy tak zwanych biomarkerów witaminy D3, które odzwierciedlają, jak dobrze organizm metabolizuje i wykorzystuje ten ważny składnik odżywczy.

  Większe dawki dla osób z nadwagą

  Porównując osoby o prawidłowej wadze (BMI poniżej 25) do osób z nadwagą, badacze zaobserwowali znaczną różnicę. Osoby z nadwagą nie uzyskały takich samych korzyści zdrowotnych jak osoby o prawidłowej wadze, nawet jeśli przyjmowały taką samą ilość witaminy D3. Na podstawie tego i wcześniejszych badań naukowcy zakładają, że osoby z nadwagą potrzebują większej dawki witaminy D3, aby uzyskać te same korzyści wynikające z jej przyjmowania. Co więcej, według naukowców obserwacje te mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektóre badania nie były w stanie wykazać dobroczynnego wpływu przyjmowania witaminy D3.

  Bio-Witamina D3 D-Pearls o udokumentowanej absorpcji

  D-Pearls, czyli specjalna formuła firmy Pharma Nord w postaci żelatynowych kapsułek z biologicznie aktywną witaminą D3 rozpuszczoną w oliwie z oliwek, została przetestowana w wielu opublikowanych badaniach. Badania te wykazały korzyści zdrowotne wynikające z przyjmowania preparatu. Bio-Witamina D3 D-Pearls charakteryzuje się doskonałą wchłanialnością, co ma kluczowe znaczenie dla jego skuteczności. Niemniej jednak u osób z nadwagą wchłanianie witaminy D3 we krwi wydaje się być zmniejszone. Wszystko wskazuje na to, że osoby z nadwagą mają większe trudności z metabolizowaniem i wykorzystaniem witaminy D3 i dlatego powinny przyjmować większą dawkę.

  W tym miejscu znajdziesz więcej informacji na temat produktu:

  Bio-Witamina D3

  Żródło:
  * Association of Body Weight With Response to Vitamin D Supplementation and Metabolism
  JAMA Netw Open. 2023;6(1):e2250681. doi:10.1001/jamanetworkopen.2022.50681