Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Niski poziom witaminy D3, a ciężki przebieg covid-19
   

  Duńska agencja kontroli zakażeń wiąże niski poziom witaminy D3 z ciężkim przebiegiem COVID-19

  Według badań przeprowadzonych przez duńskich i amerykańskich naukowców osoby z niewystarczającym poziomem witaminy D we krwi są bardziej narażone na wystąpienie ciężkich objawów infekcji COVID-19. Badanie przypomina, jak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D3 – szczególnie w okresie zimowym, kiedy większość osób ma niedobór tego składnika odżywczego.

  Z niedawno opublikowanego badania przeprowadzonego wiosną 2020 roku na 447 osobach, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 wynika, że u osób z niskim stężeniem witaminy D3 we krwi ryzyko ciężkiego przebiegu choroby było o 50% większe niż u osób z wyższym stężeniem tego składnika odżywczego. Badanie, którego wyniki opublikowano w Scientific Reports (www.nature.com) zostało przeprowadzone przez naukowców z instytutu SSI (Statens Serum Institut) - duńskiej krajowej agencji kontroli zajmującej się zapobieganiem i zwalczaniem chorób zakaźnych i zagrożeń biologicznych oraz naukowców z Uniwersytetu Harvarda w Boston w USA.

   
  Wyraźny związek pomiędzy statusem witaminy D3 a ryzykiem zachorowania

  Wyraźny związek pomiędzy statusem witaminy D3 a ryzykiem zachorowania

  Do określenia poziomu witaminy D3 wykorzystano próbki krwi pobrane od 447 ochotników. Badacze podzielili uczestników na cztery grupy: osoby, które nie zostały hospitalizowane, osoby hospitalizowane, ale nieprzyjęte na oddział intensywnej terapii, osoby przyjęte na intensywną terapię i wreszcie osoby, które zmarły w ciągu 30 dni od dodatniego wyniku testu. Porównując stężenie witamin w różnych kategoriach naukowcy dostrzegli wyraźny związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D3 a większym ryzykiem poważnych objawów chorobowych.

   
  Witamina D3 syntetyzuje się w skórze, w odpowiedzi na odpowiednią ilość światła słonecznego

  W okresie zimowym trudno zapewnić sobie wystarczającą ilość

  Istnieją różne sposoby dostarczenia sobie i utrzymania zdrowego poziomu witaminy D3. Pozyskiwanie jej z żywności nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w naszej diecie ilość witaminy D3 – a mianowicie w produktach takich jak tłuste ryby, margaryna i żółtka jaj – jest stosunkowo niewielka. Dla człowieka główne źródło witaminy D3 to ekspozycja na słońce w okresie letnim. Jednakże zimą poziom witaminy D3 w organizmie spada stosunkowo szybko ze względu na zbyt niskie położenie słońca uniemożliwiające syntezę tej witaminy w skórze.

   

  Zalecenia dotyczące suplementów

  Suplementacja to bezpieczny i wygodny sposób na zapewnienie odpowiedniej podaży witaminy D3. W każdym przypadku rekomenduje się wybór preparatu farmaceutycznego, który posiada odpowiednią dokumentację naukową, wskazującą na łatwe przyswajanie i lepsze wykorzystanie suplementu przez organizm. Niektóre grupy populacji są bardziej narażone na niedobór witaminy D3, są to na przykład:
   
      • osoby z ciemniejszą karnacją 
      • osoby z nadwagą i otyłością
      • osoby o niewystarczającej ekspozycji na światło słoneczne
      • kobiety ciężarne. 


  W Polsce rekomendowanymi dawkami profilaktycznymi są: 

      • Dzieci 1 – 10 r.ż. - 600 - 1000 j.m./dobę
      • Dzieci 11 - 18 -  800 - 2000 j.m./dobę
      • Zdrowi dorośli (do 75 r.ż) - 800–2000 j.m./dobę 
      • Ciąża i laktacja - 2000 IU/dobę

  Osobom starszym zaleca się przyjmowanie (przez cały rok) witaminy D3 w dawce od 2000-4000 j.m. do tej grupy zaliczają się także:

      • osoby w wieku 70 lat i powyżej 
      • pensjonariusze domów opieki lub osoby korzystające z opieki domowej (niezależnie od wieku)
      • osoby ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy (niezależnie od wieku).

  Przeczytaj więcej o badaniach nad witaminą D

  źródła:
  Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i wsp.: Zasady suplementacji i leczenia witaminą D –nowelizacja 2018. Postępy Neonatologii, 2018; 24 (1).
  Gruber G.M.: Fenomen witaminy D. Postępy Hig. Med. Dosw., 2015; 69: 127–139.
  Grygiel-Górniak B., Puszczewicz M.: Witamina D – nowe spojrzenie w medycynie i reumatologii. Postępy Hig. Med. Dosw., 2014; 68: 359–368.
  Nielsen, N.M., Junker, T.G., Cohen, A.S. et al. Vitamin D status and severity of COVID-19. Sci Rep 12, 19823 (2022). https://doi.org/10.1038/s41598-022-21513-9