Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Niepłodność u mężczyzn może być spowodowana brakiem selenu
  Problem z poczęciem dziecka dotyczy aż jednej na sześć par. W mniej więcej połowie przypadków problem ten związany jest z gorszą jakością nasienia. Nowe badania dostarczają możliwe wyjaśnienie, dlaczego plemniki nie funkcjonują prawidłowo. Co więcej, istnieje naturalny sposób wspomagania produkcji prawidłowo funkcjonujących plemników.

  Ponad 16 procent zachodnich par starających się o dziecko staje przed wyzwaniem. W 50 procentach przypadków jakość nasienia mężczyzny jest poniżej normy. Naukowcy wskazują na konkretny problem1, który wydaje się być kwestią kluczową – zjawisko zwane fragmentacją DNA plemników (lub SDF).

  „Wadliwe” plemniki

  Jeśli materiał genetyczny (DNA) plemników jest uszkodzony – lub rozdrobniony – może to spowodować ich deformację. I chociaż plemniki mogą być pełne wigoru, to ich zniekształcenie powoduje, że nie mogą prawidłowo pływać. Być może jest to odpowiedź na pytanie, dlaczego plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i jej zapłodnić. Z tego powodu ogólna liczba plemników jest znacznie mniej ważna niż liczba „żywotnych” plemników, które funkcjonują tak, jak zostały do tego zaprojektowane.

  Skąd wynika znaczenie selenu?

  Istnieje wiele czynników związanych ze stylem życia, takich jak np. palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska i niezdrowa dieta, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość plemników. Jedną z głównych przyczyn jest stres oksydacyjny - i właśnie z nim związane jest znaczenie tego mikroelementu.

  Selen naturalnie chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Ten składnik odżywczy, który wspiera prawidłową syntezę plemników można znaleźć w rybach, mięsie, orzechach i produktach pełnoziarnistych. Dlatego ważne jest, aby dostarczać sobie dużo selenu z pożywieniem.

  Preparat przebadany na mężczyznach z problemami z płodnością

  W 1998 roku szkocki naukowiec Allan MacPherson opublikował bardzo interesujące badanie w British Journal of Urology. W swoim badaniu przebadał on preparat z selenem firmy Pharma Nord na grupie niepłodnych mężczyzn o słabej jakości nasienia. Wyniki pokazały pozytywny wpływ suplementu selenu.

  Drożdże selenowe o udokumentowanej jakości

  Unikalne i opatentowane przez Pharma Nord drożdże selenowe SelenoPrecise posiadają udokumentowaną biodostępność i zostały przetestowane w wielu badaniach naukowych. Jedno z nich to badanie KiSel-10, które zostało opublikowane w 2013 r. w International Journal of Cardiology.

  Źródło:

  1“Lifestyle-, environmental-, and additional health factors associated with an increased sperm DNA fragmentation: a systematic review and meta-analysis”
  Reproductive Biology and Endocrinology volume 21, Article number: 5 (2023)