Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Czy w ten sposób możemy spowolnić proces starzenia?
   

  Możliwe, że naukowcy odkryli sekret wolniejszego starzenia się. I wydaje się, że sami możemy coś z tym zrobić, jeśli tylko chcemy.

  Skandynawscy naukowcy wykazali w nowy sposób, jak połączenie dwóch związków - selenu i koenzymu Q10 - może przynieść korzyści starszym osobom. Więcej o nowym badaniu przeczytasz tutaj.

  Kiedy w 2013 roku opublikowane zostały wyniki przełomowego badania KiSel-10, szwedzcy i norwescy naukowcy dostarczyli najbardziej solidnych dowodów na korzyści zdrowotne związane z przyjmowaniem w podeszłym wieku dwóch suplementów - SelenoPrecise i Bio-Quinon Active Q10 Gold. U osób, które przyjmowały te dwa suplementy zaobserwowano znaczną poprawę zarówno jakości życia, jak i kilku ogólnych parametrów zdrowotnych.

   

  Pomiary biomarkerów we krwi

  W ramach badania naukowcy pobrali próbki krwi od 443 uczestników w celu wykorzystania ich w przyszłości. Próbka krwi zawiera szereg ważnych informacji. Jak dotąd naukowcy przeprowadzili aż 22 nowe badania, przyglądając się nowym biomarkerom we krwi. W obecnym, niedawno opublikowanym badaniu, naukowcy przyjrzeli się stężeniu białka SIRT1 we krwi, które spada wraz z wiekiem.

   

  Czy proces starzenia się można cofnąć?

  Co zaskakujące, wśród uczestników, którzy codziennie przyjmowali 200 mikrogramów selenu i 200 miligramów koenzymu Q10 przez cztery lata stało się coś zupełnie odwrotnego. Ich stężenia SIRT1 znacznie wzrosły, podczas gdy w grupie, która przyjmowała placebo doszło do ich gwałtownego spadku. Innymi słowy, te dwa preparaty skutecznie odwróciły część procesu starzenia się organizmu.

   

  Autentyczny efekt

  Czy to dobry znak? Najwyraźniej tak, zdaniem naukowców. SIRT1 ma wiele korzystnych właściwości, między innymi pomaga organizmowi w zwalczaniu stanów zapalnych. Kiedy poziom SIRT1 we krwi spada, słabnie obrona organizmu przed stresem oksydacyjnym. Dlatego wzrost stężenia tego związku to dobry znak. Naukowcy są przekonani, że istnieje prawdziwy związek między podwyższonym poziomem SIRT1 a zdrowym procesem starzenia się u uczestników, którzy otrzymywali selen i koenzym Q10.

   

  Pozytywny wpływ na wiele biomarkerów

  Zespół badawczy przeprowadził liczne badania, wielokrotnie analizując próbki krwi i za każdym razem szukając różnych biomarkerów związanych z wiekiem. W jednym z badań naukowcy przyjrzeli się białku C-reaktywnemu (CRP) i sP-selektynie. Te dwa parametry zwykle rosną wraz z wiekiem jako markery zwiększonego stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego w organizmie.

  Jednakże w tym przypadku pozytywnego działania należy upatrywać się również w połączeniu selenu i koenzymu Q10. Zaobserwowano znaczny spadek poziomu obu markerów u uczestników, którzy przyjmowali preparaty aktywne w porównaniu z uczestnikami przyjmującymi placebo.

  U starszych osób występuje deficyt selenu i koenzymu Q10

  To normalne, że u osób starzejących się poziom selenu i koenzymu Q10 we krwi i tkankach spada. Z drugiej strony wszystko wskazuje na to, że suplementacja tymi dwoma związkami ma korzystny wpływ.

  Więcej informacji na temat SelenoPrecise i Bio-Quinon Active Q10 Gold znajdziesz w tym miejscu: