Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Jak selen zawarty w rybach może uczynić rtęć nieszkodliwą
  Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej na temat tego mechanizmu.

  Ryby są niewątpliwie dla nas dobre. Zawierają witaminę D, jod i wiele innych składników odżywczych, które są potrzebne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Niestety, ryby są  również zanieczyszczone metalami ciężkimi, takimi jak rtęć, potencjalnie szkodliwymi neurotoksynami, które mogą powodować uszkodzenie mózgu. Na szczęście ryby zawierają jeden ze zdrowych składników odżywczych – jest nim pierwiastek śladowy zwany selenem, który ma bardzo przydatną cechę...

  Przechwycona rtęć
  Według dr Nicholasa Ralstona, biochemika i biologa pracującego na Uniwerystecie Północnej Dakoty w USA, selen ma szczególneą zdolność wiązania rtęci, co oznacza, że łączy się z  nią w stosunku jeden do jednego. Dzięki temu cząsteczki rtęci, które w innym przypadku mogłyby szkodzić zostają wychwycone i nie są zdolne do reakcji w ludzkim organizmie.
  Wypowiadając się na dużej, międzynarodowej konferencji poświęconej selenowi w Sztokholmie w zeszłym miesiącu, dr Ralston powiedział: "Celem rtęci jest selen i niszczenie ważnych selenoprotein. Dlatego istotne jest, aby mieć wystarczającą ilość selenu w organizmie".


  Zysk przewyższa szkodę
  "W rzeczywistości - powiedział - zawartość selenu w naszej diecie jest ośmiokrotnie ważniejsza niż ilość rtęci”. Spożywanie wystarczających ilości selenu ma wysoki priorytet. Podkreślił również, że naturalna zawartość selenu w wielu rybach, w tym w większości rodzajów tuńczyka, jest wystarczająco wysoka, aby przeważyć potencjalne ryzyko związane z zawartością rtęci i stwierdził, że nie należy się martwić spożyciem ryb ze względu na zawartą w nich rtęć. Jednak ważne jest, aby uświadomić sobie, że selen, który został już związany (z rtęcią) nie jest już dostępny dla organizmu, i nie może już wspierać selenozależnych selenoprotein w organizmie.

  Ile potrzebujemy?
  Naukowcy zgadzają się, że dorosły człowiek potrzebuje od 100 do 125 mikrogramów selenu dziennie, aby nasycić selenoproteiny, które potrzebują tego składnika odżywczego dla prawidłowego funkcjonowania. Selenoproteiny zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, tarczycy, układu rozrodczego i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.
  Zaleca się stosowanie zrównoważonej diety z dobrymi źródłami selenu takich jak: ryby, orzechy, całe ziarna i mięso. Można także wzbogacić dietę suplementem SelenoPrecise, który zawiera organiczne drożdże selenowe o udokumentowanej absorpcji na poziomie 88,7%.
   

  Przeczytaj więcej na temat SelenoPrecise tutaj