Szukaj

    Wyniki wyszukiwania

    Zamknij

    Gleby w Polsce są ubogie w selen




    Większość mieszkańców Europy otrzymuje zdecydowanie za mało tego ważnego składnika odżywczego

    Prawie połowa populacji Irlandii nie otrzymuje wystarczającej ilości niezbędnego składnika odżywczego jakim jest selen, mimo że to właśnie Irlandia jest w czołówce krajów europejskich o największej zawartości selenu w glebie. Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda sytuacja w Twoim kraju i jak łatwo poradzić sobie z tym problemem.

    Co wiesz na temat selenu? Jeśli niewiele, to poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji: 
    Selen jest mikroelementem, który wspiera około 30 różnych enzymów (selenoprotein) w naszym organizmie. Selenoproteiny pomagają regulować czynność tarczycy, obronę immunologiczną, płodność, ochronę komórek i wiele innych ważnych funkcji organizmu. Innymi słowy, selen jest nam niezbędny w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. 

    Problem niedoboru selenu dotyczy prawie połowy Irlandczyków

    Dlatego szczególnie niepokojące jest to, że według nowego raportu 47 procent populacji Irlandii nie spełnia dziennego zapotrzebowania dietetycznego na selen. Jest to dość alarmujące, tym bardziej, że według analiz gleby, Irlandia to jeden z krajów europejskich o największej zawartości selenu na polach uprawnych. A czy zastanawiałaś się, jaka jest sytuacja w Twoim kraju?

    Gleby w Polsce ubogie w selen

    Badacze śledzący sytuację poziomów selenu w Polsce zwracają uwagę, że pomimo iż jego stężenie w różnych regionach naszego kraju może być zmienne, to jednak cały obszar uznany jest za ubogi w ten ważny pierwiastek. W 2021 roku czasopiśmie Instytutu Ochrony Środowiska opublikowano najnowszy raport, który jednoznacznie potwierdził, że gleby w Polsce posiadają niewystarczającą zawartość selenu, co przekłada się na jego niedoborowe ilości w żywności, którą spożywamy. Autorzy zwracają także uwagę, że problem ten w kolejnych latach będzie się nasilał w związku ze zmianami klimatycznymi.

    sciendo.com/article/10.2478/oszn-2021-0013

    Bezmięsne diety pogłębiają ten problem

    Rośliny uprawne pobierają selen z gleby, w której rosną. Zatem mniej selenu w glebie oznacza niższą zawartość selenu w uprawach. Nawiasem mówiąc, wpływa to na cały łańcuch pokarmowy. Dla przykładu ilość selenu w mięsie wypasanego bydła będzie mniejsza, jeśli zboża spożywane przez bydło będą miały niską zawartość selenu. Przez dziesięciolecia rolnicy w Danii karmili swoje zwierzęta hodowlane dodatkowym selenem, aby skorygować ten niedobór. Ponieważ jednak coraz więcej ludzi preferuje dietę roślinną bez mięsa, tracą oni źródło pożywienia, które z natury jest bogate w selen.

    W jaki sposób Finlandia poradziła sobie z tym problemem

    Finlandia była kiedyś obszarem o niskiej zawartości selenu, ale w 1984 r. fiński rząd przyjął ustawę, która wzywała do obowiązkowego wzbogacania w selen wszystkich nawozów. W wyniku tej polityki wszyscy Finowie mają obecnie odpowiednią podaż selenu w swojej diecie. Istnieją jednak inne sposoby rozwiązania tego problemu – na przykład przyjmowanie selenu w tabletkach.

    Suplementacja selenem jest również skuteczna

    Preparat SelenoPrecise to unikalne i opatentowane drożdże selenowe firmy Pharma Nord, które charakteryzują się dobrą wchłanialnością i zostały udokumentowane w licznych badaniach. Każda tabletka zawiera 100 mikrogramów drożdży selenowych z różnymi rodzajami selenu. Wśród badań przeprowadzonych za pomocą SelenoPrecise znajduje się przełomowe badanie KiSel-10, które zostało opublikowane w International Journal of Cardiology w 2013 roku.

    Więcej na temat SelenoPrecise przeczytasz w tym miejscu:

    SelenoPrecise

    Source: 
    Journal of Nutritional Science, 2023, Mar 13;12:e35.doi: 10.1017/jns.2023.23. eCollection 2023.