Poland | Select other Country

Eksperci zalecają glukozaminę i chondroitynę
Grupa czołowych międzynarodowych ekspertów (ESCEO) przedstawia raport o siarczanie glukozaminy o czystości farmaceutycznej, który jest bezpieczny i skuteczny w leczeniu zapalenia kości i stawów kolana oraz może być polecany jako podstawowe leczenie tego zaburzenia. Zaleca się również chondroitynę.

Nowy raport ekspertów zawiera wytyczne dla lekarzy w leczeniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów na podstawie najnowszych badań opublikowanych w uznanych czasopismach naukowych. Celem jest optymalizacja leczenia i budowanie konsensusu wśród lekarzy na temat tych wytycznych.

 

Nowe wytyczne

Wskazówki te obejmują dostarczenie szczegółowych informacji dotyczących choroby pacjenta i jego leczenia. Istnieją również informacje o korzyściach wynikających z utraty wagi, jeśli pacjent ma nadwagę, a także o korzyściach płynących z programu ćwiczeń tj. tai chi, aqua terapii, akupunktury i TENS (elektryczna stymulacja nerwów).

Glukozamina tylko w jakości farmaceutycznej

Co do farmakologicznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów grupa ekspertów zaleca, siarczan glukozaminy w jakości farmaceutycznej jako bezpieczną i solidną podstawę leczenia dla bólu i funkcji stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów, gdyż okazał się lepszy od placebo. Leczenie siarczanem glukozaminy nie powoduje większej ilości działań niepożądanych niż u osób, którym zostało podane placebo, co w praktyce czyni leczenie glukozaminą prawie wolne od skutków ubocznych.

Grupa ekspertów nie potwierdza skuteczności chlorowodorku glukozaminy, ponieważ odnoszą się do badań, które nie wykazały korzystnego efektu tego typu glukozaminy.


Chondroityna również korzystna

Chondroityna może przynosić podobne korzyści w przypadku zmian struktury stawów u pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów (w postaci od łagodnej do umiarkowanej). Dane, które zostały opublikowane wykazały, że siarczan chondroityny redukuje zmiany struktury stawów w znaczącym stopniu, który mógłby być klinicznie istotny. Również w odniesieniu do chondroityny panel badawczy podkreśla, aby używać preparatów tylko o wysokiej jakości.

 

ESCEO
ESCEO oznacza Europejskie Towarzystwo Klinicznych i Ekonomicznych Aspektów Osteoporozy i Choroby Zwyrodnieniowej Stawów. Jest to organizacja non-profit zaangażowana w doradztwo dla lekarzy, aby zapewnić im najnowsze badania kliniczne na temat kości, stawów i zaburzeń funkcjonowaniu mięśni.