Szukaj

  Wyniki wyszukiwania

  Zamknij

  Czy mamy wystarczająco dużo witaminy D?
  Polskie dzieci mają wysoki stopień niedoboru witaminy D! Aż 32% dzieci w wieku 12 miesięcy i 19% dzieci w wieku 6 miesięcy ma niedobór witaminy D - zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z Fundacją NUTRICIA. Pytanie zatem brzmi: Czy taki deficyt jest kontynuowany przez całe życie?

  W ostatnich latach napisano dużo informacji o witaminie D. Dyskusja skupiła się przede wszystkim na tym, czy mamy wystarczającą ilość tego ważnego składnika. Badanie z całą pewnością daje dużo do myślenia, ponieważ pokazuje ono, że duża liczba polskich dzieci rodzi się z niedoborem witaminy D.

  Wyniki tego deficytu biorą się z niskiego poziomu witaminy D u matek, które w okresie ciąży nie są w stanie zapewnić sobie i swojemu potomstwu jej odpowiedniego poziomu. Jest to niewątpliwie sygnał alarmowy, który dotyczy nie tylko Polski, ale także wielu krajów, które leżą w północnej szerokości geograficznej, która cechuje się ograniczoną ilością słońca w ciągu roku.

  Czy zalecenia są zbyt konserwatywne?

  Łącznie 2500 matek i ich dzieci uczestniczyło w duńskim badaniu sprawdzającym poziom witaminy D3. Jest to stosunkowo duża i reprezentatywna liczba osób, która sugeruje, że obecne zalecenia dotyczące witaminy D są zbyt niskie, aby zapewnić wystarczający poziom witaminy D w populacji ogólnej.

  Słońce nie daje gwarancji

  Kuszące jest myślenie, że niski poziom witaminy D był wynikiem szerokości geograficznej w jakiej znajduje się Dania, jednak w krajach o znacznie większej ilości słońca występują podobne problemy. Australijskie badania wykazały, że 58% Australijczyków ma niedobory witaminy D! Tak, więc słońce nie jest niestety gwarancją.

  Ważna dla wzrostu i rozwoju

  Jednym z powodów dla którego witamina D jest bardzo ważna we wczesnym etapie życia jest niewątpliwie fakt, iż ten składnik odżywczy przyczynia się do prawidłowego wzrostu i rozwoju tkanki kostnej u dzieci. Szkielet zaczyna się tworzyć w 15. tygodniu ciąży, jednakże w późniejszym okresie życia witamina D przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego oraz utrzymania zdrowych zębów i kości. O tym, że problem niedoboru witaminy D3 rośnie wraz ze wzrostem dziecka świadczy badnie Instytutu Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA, prowadzone w latach 2010-2011. Badanie wykazało, że dieta około 80% dzieci w wieku 1-3 lat jest niedoborowa w witaminę D.

  Dlaczego Bio-Witamina D3 jest lepiej wchłaniana?

  Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, a zatem wymaga obecności tłuszczu w diecie dla prawidłowej absorpcji. Bio-Witamina D3 zawiera 20 mikrogramów biologicznie aktywnej witaminy D3, która została rozpuszczona w wysokiej jakości oliwie z oliwek. Ma to na celu zapewnienie skutecznego wchłaniania w układzie pokarmowym.

  Bio-Witamina D3 została przebadana przez naukowców z Uniwersytetu w Oslo w Norwegii. Naukowcy podali różne dawki witaminy D3 dwóm grupom sportowców, którzy zauważyli, że zarówno niskie jak i wysokie dawki witaminy zostały wchłonięte bardzo dobrze.

  Źródło: "Effekt av witaminy D-tilskudd på 25 (OH) D Status" (André Colin Klæboe Baumann),
  Uniwersytet w Oslo, lipiec 2013
   

  Ważna dla obrony immunologicznej

  Witamina D pełni różne funkcje w organizmie człowieka. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, utrzymania zdrowych zębów i kości. Ponadto witamina D przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia we krwi i absorpcji fosforu, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Bierze także udział w procesie podziału i specjalizacji komórek.

  Czytaj więcej