Pharma Nord   Zdrowie i Aktualności
- dla tych, którzy chcą wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie

Brak niezbędnego składnika odżywczego może przyczynić się do pogorszenia jakości nasienia u mężczyzn

Polscy mężczyźni, u których poziom selenu jest zbyt niski mogą mieć trudności z poczęciem dziecka. Ten ważny mikroelement jest niezbędny dla prawidłowej produkcji plemników. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zapewnić sobie codzienną, wyższą dawkę selenu.

Wskaźnik płodności w Europie spada, podobnie jak spożycie selenu, szczególnie w takich krajach jak Polska. Czy istnieje jakieś powiązanie pomiędzy tymi dwoma zjawiskami? Być może. Selen jest niezbędnym mikroelementem, który pomaga mężczyznom w wytwarzaniu zdrowych plemników, a zbyt niski poziom tego składnika we krwi może wpływać na ich płodność. Wyniki kilku badań wskazują, że przeciętny poziom selenu we krwi u Polaków to mniej niż połowa ilości zalecanej i określanej przez naukowców jako prawidłowa. Idealny poziom selenu powinien mieścić się w zakresie 120-140 mikrogramów na litr krwi, natomiast u Polaków średni poziom na litr krwi to zaledwie 65 mikrogramów.

 

Gorsza jakość nasienia stanowi poważny problem

Oczywistym jest, że męska płodność stoi przed poważnym wyzwaniem. Próbki nasienia pobrane od mężczyzn pokazują, że aktualnie liczba plemników jest aż o połowę mniejsza niż 40 lat temu. Izraelski naukowiec, Hagai Levine, twierdzi, że jeśli taka tendencja utrzyma się, może to doprowadzić do wymarcia gatunku ludzkiego. Levine zajmował się mapowaniem tego dramatycznego spadku i jego zdaniem zmniejszona liczba plemników nie jest nowością sama w sobie, natomiast niepokojące jest tempo oraz zakres tego zjawiska.

Mikroelement niezbędny do produkcji plemników

Selen napędza działanie szeregu tzw. selenoprotein, które regulują różne funkcje organizmu, takie jak: wytwarzanie plemników, odporność immunologiczną i funkcje tarczycy. Rośliny uprawne przyswajają selen z gleby, ale problem polega na tym, że w dużej części Europy gleby zawierają bardzo mało tego mikroelementu. Taki stan może mieć znaczny wpływ na łańcuch pokarmowy, ponieważ u zwierząt odżywiających się roślinami uprawianymi na glebie ubogiej w selen poziom selenu będzie również niższy, a co za tym idzie w mięsie i produktach mlecznych pochodzących z tych zwierząt.

 

Dobry sposób na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości selenu

Jednym ze sposobów zapewnienia sobie odpowiedniego spożycia selenu jest suplementacja za pomocą organicznych drożdży selenowych, które organizm może z łatwością przyswoić i wykorzystać. Opatentowane drożdże selenowe firmy Pharma Nord, SelenoPrecise, posiadają udokumentowaną, aż 88,7-procentową absorpcję selenu. Bio-Selen+Cynk zawiera SelenoPrecise dostarczając takie samo szerokie spektrum gatunków selenu, jakie można uzyskać dzięki zrównoważonej diecie obejmującej wiele różnych źródeł tego mikroelementu. Każda tabletka produktu Bio-Selen+Cynk zawiera aż 100 mikrogramów SelenoPrecise - organicznych drożdży selenowych o wysokiej biodostępności.
 

Więcej informacji na temat Bio-Selen+Cynk znajdziesz tutaj: